Przejdź do menu Przejdź do treści

Informacje dla kandydatów

INFORMACJE CENTRUM JĘZYKÓW OBCYCH (CJO)

O LEKTORACIE JĘZYKA OBCEGO DLA KANDYDATÓW W ROKU AKADEMICKIM 2025/2026 NA:

studia I stopnia i jednolite magisterskie

1. Każdego studenta obowiązuje lektorat języka obcego na poziomie co najmniej B2 zgodnie z wymogami Krajowych Ram Kwalifikacji. Wyjątek stanowią kierunki: Turystyka i Rekreacja, Ekoturystyka, Międzynarodowa Polityka Społeczna i Dziennikarstwo, na których studenci uczą się dwóch języków obcych, w tym jednego na poziomie B2:

a) obowiązkowy j. angielski na poziomie B2

b) drugi język do wyboru na deklaracji

2. Student, który nie spełnia warunków kwalifikujących na poziom B2 ma obowiązek we własnym zakresie przygotować się do uczestnictwa w lektoracie na tym poziomie przed jego rozpoczęciem, tj. w I semestrze I roku. Aby sprawdzić swoje przygotowanie do lektoratu należy zapoznać się z OPISEM KWALIFIKACJI oraz rozwiązać TEST KWALIFIKACYJNY. Wyniki testu mają wyłącznie charakter informacyjny. Dodatkowy test zostanie przeprowadzony na pierwszych zajęciach z języka.

3. Studenci wszystkich kierunków mogą wybrać naukę jednego z n/w języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego. Na ogół jest to kontynuacja nauki języka obcego zdawanego na maturze. W tym celu wypełniają deklarację dołączoną do formularza wpisowego i składają w dniu wpisu na studia.

4. Zajęcia na studiach stacjonarnych trwają 3 semestry po 40, 40 i 30 godzin lekcyjnych (w sumie 110 godz.) – rozpoczynają się w drugim semestrze I roku i kończą się egzaminem po czwartym semestrze na II roku.

Zajęcia na studiach niestacjonarnych trwają 3 semestry po 30,30 i 30 godzin lekcyjnych (w sumie 90 godzin) – rozpoczynają się w drugim semestrze I roku i kończą się egzaminem po czwartym semestrze na II roku

5. Student może być zwolniony z uczestnictwa w lektoracie i z egzaminu, jeśli:

a) posiada znajomość języka udokumentowaną międzynarodowym certyfikatem co najmniej na poziomie B2,

b) ukończył lektorat na tym poziomie na naszej lub innej uczelni,

c) zna język na poziomie B2 i przystąpi do egzaminu zwalniającego na tym poziomie.
Zgłoszenia studentów przyjmowane są w sekretariacie CJO, pokój 463 do dnia 30.11.2024 r.
Wykaz uznawanych certyfikatów.

6. Studenci, którzy chcą być zwolnieni z uczęszczania na lektorat, mają obowiązek zgłosić się do swojego lektora prowadzącego z odpowiednimi dokumentami (np. certyfikatem międzynarodowym, indeksem, zaświadczeniem z innej uczelni lub innego kierunku).

7. Osoby zwolnione z uczestnictwa w zajęciach na poziomie B2 mają prawo wybrać w ramach przysługujących im 110 godzin lektoratu naukę jednego z wyżej wymienionych języków na dowolnym poziomie. W celu wpisania się do odpowiedniej grupy należy zgłosić się do sekretariatu CJO, pok. 463, tel. 12-662-63-58 (Aby powstała grupa musi być minimum 20 osób chętnych).

Dodatkowe informacje znajdują się w Zasadach Realizacji Lektoratu.

UWAGA! Student przed rozpoczęciem lektoratu ma obowiązek zapoznać się ze wszystkimi informacjami znajdującymi się w zakładce KANDYDAT.

 

studia II stopnia (SUM)

1. Studenci studiów II stopnia na prawie wszystkich kierunkach oraz studenci III roku jednolitych studiów magisterskich odbywają kurs języka obcego na poziomie B2+ o nazwie Język obcy dla celów akademickich. Studenci studiów o profilu praktycznym odbywają kurs na poziomie B2+ o nazwie Język angielski na rynku pracy. Studenci niektórych kierunków zamiast lektoratu w programie studiów mają translatoria odbywane nie w Centrum Języków Obcych, a na swoim kierunku studiów.

2. W celu osiągnięcia wymaganego poziomu B2+ studenci powinni wybrać język będący kontynuacją języka obcego z I stopnia studiów lub inny język, który znają na poziomie co najmniej B2. Centrum Języków Obcych nie przeprowadza wstępnej weryfikacji poziomu.
Zajęcia w Centrum Języków Obcych odbywają się w I semestrze I roku , a dla jednolitych studiów magisterskich w I semestrze III roku (studia stacjonarne) i w II semestrze III roku (studia niestacjonarne), w układzie 8 spotkań (1×1 godzina i 7×2 godziny) – studia stacjonarne i 5×3 godziny – studia niestacjonarne. Podstawą zaliczenia jest aktywne uczestnictwo w zajęciach, prezentacja i test końcowy. Lektor będzie także wymagał wypowiedzi ustnych lub pisemnych, wykonania zadań domowych oraz wskazanych ćwiczeń. Kurs kończy się zaliczeniem z oceną.
3. Zwolnienie z lektoratu można uzyskać tylko na podstawie zaświadczenia o odbyciu tożsamego kursu na poziomie co najmniej B2+, tj. kursu Język obcy dla celów akademickich lub w przypadku kierunków o profilu praktycznym Język obcy na rynku pracy. Z uczestnictwa w lektoracie nie zwalnia zaliczenie z języka ogólnego na żadnym poziomie. Zwolnieni z lektoratu mogą także zostać studenci legitymujący się zaświadczeniem o odbyciu kursu języka specjalistycznego dla danego kierunku lub kursu z elementami języka specjalistycznego dla tego kierunku oraz studenci legitymujący się dyplomem neofilologii. Nie jest możliwe przepisanie oceny z kursu Język obcy dla celów akademickich dla kursu Język angielski na rynku pracy lub odwrotnie. Ocena z translatoriów może być przepisana za Język obcy dla celów akademickich, ale nie dla kursu Język angielski na rynku pracy. Dawne kursy dla kierunków Psychologia i Prawo mogą być zaliczone za Język obcy dla celów akademickich. Nie jest możliwe zwolnienie z uczestnictwa w kursach w ramach indywidualnej organizacji studiów. W przypadku zaświadczeń i dyplomów nieujętych w powyższej informacji, decyzję o ewentualnym zwolnieniu z lektoratu podejmuje Dyrektor CJO.

Lektoraty dla osób niepełnosprawnych